Dopalacze niszczą życie

27 listopada 2015r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Lesznie odbyła się debata pt.  Dopalacze niszczą życie. Brało w niej udział 10 uczniów z naszego gimnazjum oraz pan Dyrektor i pani pedagog. Pierwszą osobą, która zabrała głos była pani Marzena Kasińska, która na co dzień pracuje  w

Komendzie Miejskiej Policji w Lesznie, więc w tej sprawie ma rozległą wiedzę. Na wykonanej przez nią prezentacji było zawartych dużo informacji na temat dopalaczy, narkotyków oraz konsekwencji prawnych za ich posiadanie lub rozprowadzanie. Dopalacze są traktowane w polskim prawie tak samo jak narkotyki, czyli podlegają tym samym  karom ( nawet do 8 lat pozbawienia wolności). Trafnie określiła dopalacze mianem NOWYCH NARKOTYKÓW, gdyż są ciągle produkowane oraz modyfikowane o nowe substancje, a takich kombinacji może być ponad 14 tysięcy. Później głos zabrała pani  Agnieszka Podfigurna - kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej, która przybliżyła, jak te substancje działają na organizm człowieka. Mimo że na początku może nam się to podobać, to z czasem przestanie wystarczać i sięgać będziemy po coraz to mocniejsze środki odurzające. Nie istnieją, bowiem  bezpieczne narkotyki i każdy w jakimś stopniu uzależnia  organizm. Biorąc takie produkty, szkodzimy nie tylko sobie, ale również osobom w naszym otoczeniu. Następnie wypowiedział się pan Piotr Adamiak Kierownik Ośrodka MONAR dla Dzieci i Młodzieży Uzależnionej w Ozorkowie. Stwierdził, iż biorąc narkotyki czy dopalacze, tak naprawdę nie wiemy, co bierzemy. Dilerzy mieszają czyste narkotyki z jakimiś środkami, żeby tylko więcej zarobić. Każdy, więc powinien zadać sobie pytanie: Czy warto narażać zdrowie i życie dla chwilowej zabawy? Terapia  trwa nieokreśloną ilość czasu. Niestety tylko, co 4 osoba ją kończy ( 30 % osób podejmujących leczenie).  Niebezpieczeństwo potwierdziła osoba , która  kiedyś była uzależniona.  Ratuj życie! Nie bierz.

opis: Gbiorczyk Dominika

Wakacje