Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 57

p1110147

p1110148

p1110149

W dniach od 05 do 09 października 2015r. młodzież naszego gimnazjum wspólnie z młodzieżą z gimnazjum w Berlinie-Spandau i gimnazjum w Rivne (Ukraina) wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu w Krzyżowej na Dolnym Śląsku.
Wyruszyliśmy jak zawsze z pewną dozą niepewności, pewnej powściągliwości i zapytaniem… jak to będzie? Na miejscu okazało się, że było jak zawsze… wesoło, interesująco i bardzo międzynarodowo. Grupa z Niemiec to uczniowie tak naprawdę reprezentujący swoim pochodzeniem cały świat. Były dziewczyny pochodzące z Kambodży, Serbii, Rosji i chłopacy z Włoch, Czeczeni, Polski, a także z korzeniami egipskimi. Na własnej skórze poprzez codzienny kontakt ze sobą, podczas warsztatów, wycieczek czy zadumy nad europejską historią, uczyliśmy się wzajemnego szacunku i tolerancji… tak bardzo nam wszystkim dziś potrzebnej cechy. „Jako kilkuletni chłopiec bawiłem się granatem, gdy nagle przyszedł tata i mi go na szczęście wyrwał z ręki….” – wyznał podczas warsztatów Adam pochodzący z Czeczenii, a od 6 lat mieszkający z rodzicami w Berlinie. Gęsia skórka wychodzi na myśl… jakie przeżycia niektórzy z bardzo młodych ludzi mają już za sobą… Grupa z Ukrainy bardziej jednolita narodowościowo przyjechała w celu poznania stylu życia tzw. ”ZACHODU”. Szybko okazało się jednak, że tak naprawdę niczym się nie różnimy, a nasze pewne różnice mentalno-kulturowe dodają tylko uroku i skutecznie przeciwdziałają nudzie. Ukraińcy… spokojniejsi, bardziej powściągliwi, dużo mówili w luźnych rozmowach o pokoju, czego im bardzo życzymy… Każdy miał okazję rozmawiać zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Był wspólny, niezapomniany wieczór międzynarodowy z pierogami, bigosem, słoninką i żelkami HARIBO, wyjazd do obozu Gross-Rosen, zwiedzanie Wrocławia i co ważne - poznawanie historii miejsca, w którym mieszkaliśmy, jako przykładu odwagi cywilnej przeciw totalitaryzmowi. Istotnym punktem spotkania był również warsztat na temat wystawy stałej - „Odwaga i pojednanie”.

KRZYŻOWA
To właśnie w Krzyżowej, małej wiosce liczącej około 200 osób w okresie II Wojny Światowej odbywały się tajne spotkania niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej pod przewodnictwem właściciela majątku – Helmuta Jamesa von Moltke. Z najnowszej historii można odnotować słynną „Mszę pojednania” z 12 listopada 1989r. Doszło wówczas do symbolicznej wymiany znaku pokoju między polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim i kanclerzem RFN Helmutem Kohlem. Wydarzenie to zostało odnotowane jako początek nowych, dobrych relacji między Polską i Niemcami po upadku komunizmu w Europie. Krzyżowa dziś to ośrodek spotkań młodzieży z różnych krajów, a przede wszystkim z Polski i Niemiec. Idea spotkania i wzajemnego poznania oraz wyzbycia się uprzedzeń to główny cel Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, która wspólnie z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży przyczynia się do przeprowadzania około 100 projektów spotkań młodzieży rocznie.
opis p. Paweł Knop

Ferie

Od 12 do 25 lutego - ferie zimowe

Zebranie kl. I, II, III SP

Zebranie dla klas I,  II i III szkoły podstawowej - 26 kwietnia 2018r.

Kolejne zebranie dla klas kl. IV-VII SP i kl. II i III G - 25 kwietnia 2018r.